Advocaat-Generaal adviseert HR over houdbaarheid belastingrente
De Advocaat-Generaal (A-G) heeft de Hoge Raad geadviseerd over de houdbaarheid van het belastingrentepercentage voor de vennootschapsbelasting.
In 2022 en 2023 rekende de Belastingdienst 8% belastingrente, maar de rechtbank Noord-Nederland oordeelde dat dit percentage in strijd is met het evenredigheidsbeginsel en verlaagde het tarief in die zaak naar 4%.
De staatssecretaris van Financiën stelde beroep in cassatie in bij de Hoge Raad, waardoor de uitspraak mogelijk gevolgen krijgt voor vele andere belastingplichtigen die bezwaar maakten tegen de hoge rente. De A-G heeft nu geconcludeerd dat het 8%-tarief op meerdere gronden niet houdbaar is. Zo stelt hij dat een rente van 8% verder gaat dan nodig voor het doel van belastingrente, namelijk het compenseren van het renteverlies van de Belastingdienst. Ook ontbreekt een voldoende motivering voor het gekozen tarief en vindt de A-G dat de regeling leidt tot een willekeurige verdeling van de publieke lasten. Volgens hem had de wetgever, zelfs als het begrotingsbelang en gedragssturing als doel worden gezien, niet tot dit hoge percentage mogen komen.
De A-G adviseert dan ook het cassatieberoep van de staatssecretaris ongegrond te verklaren. Daarbij wijst hij op toepassing van de wettelijke rente uit artikel 6:119 BW: voor 2022 zou dat 2% zijn, voor 2023 6%, voor 2024 7% en voor 2025 6%.
Bron: HR 01-10-2025.
- Reactie NOB Pakket Belastingplan 2026
- Mkb krijgt subsidie voor technologie die werknemers met arbeidsbeperking ondersteunt
- Kabinet wil ‘ritme en focus’ in vereenvoudiging belastingstelsel
- Nog 107.662 ondernemers met € 4,7 miljard coronaschuld
- Uitbreiding aandelenbelang beheer bv voldoet niet aan vijfjaarstermijn BOR